Paylaş :

Paylaş :

Uykunun Evreleri

Uykunun Evreleri
Kategori: Sayfalar 0 Yorum

Uykunun 4 evresi bulunmaktadır.

1- Uyku ile uyanıklık arası evre,

2- Hafif uyku evresi

3- Delta evresi: Derin uyku evresi de denilir. Bedenin dinlenmesi bu aşamada gerçekleşir ve beden sağlığı ile yakından ilgilidir.

4- Rem evresi: Rüyaların çoğunluğu bu devrede görülür. Ruhsal dinlenme bu evrede gerçekleşir ve ruh sağlığı ile yakından ilişkilidir.

Önce birinci sonra ikinci basamak uykuya daldıktan 30–45 dakika sonra ilk delta evresi gelir. Uykuya daldıktan 70–90 dakika sonra ilk REM rüyalı uyku evresi ortaya çıkar. Rüyaların süresi 9 ile 28 dakika arasında değişmektedir. İnsan yatar yatmaz veya uyur uyumaz rüya göremez. Birinci ve ikinci evrede de kişi rüya gördüğünü sanabilir; ancak bunlar rüya değil hayaldir. Gecenin ilk yarısı delta, son yarısı REM uykusu açısından zengindir. Bu nedenle sabaha karşı daha çok rüya görürüz. REM’in toplam süresi uykunun toplam süresinin dörtte biri, beşte biri kadardır. Normal uyku süresince yaklaşık 5- 6 kez rüya görülür.

Paylaş :

Benzer Rüya Tabirleri
İletişim

İletişim

ruyalarinanlami web sitemiz ile ilgili her türlü iletişim ihtiyacınızda kullanabileceğiniz sayfa.

Kategori: Sayfalar 0 Yorum
Rüya Nedir?

Rüya Nedir?

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçirmekteyiz. Bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Uyku günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanıdır. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freudun da araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında kişinin bilinç altında düşüncelerinin özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtigi varsayılır. İşte bizler bu olguya Rüya adını veriyoruz.

Kategori: Sayfalar 0 Yorum
Neden Uyuyoruz?

Neden Uyuyoruz?

Her gece yatağımıza girip aslında bir anlamda hayata gözlerimizi yumuyoruz. En az sekiz saat dünyayla aramızdaki ilişki adeta kopmuş oluyor. Yeni doğmuş bebekler, günde ortalama 17-18 saat, gençler 10-11 saat, orta yaşlı insanlar 8 saat, yaşlı insanlarise en fazla 6 saat uyku uyuyor

Kategori: Sayfalar 0 Yorum
Uykunun Evreleri

Uykunun Evreleri

Uykunun 4 evresi bulunmaktadır. 1- Uyku ile uyanıklık arası evre, 2- Hafif uyku evresi 3- Delta evresi: Derin uyku evresi de denilir. Bedenin dinlenmesi bu aşamada gerçekleşir ve beden sağlığı ile yakından ilgilidir.

Kategori: Sayfalar 0 Yorum
   

Uykunun Evreleri Hakkında Yapılan Yorumlar

Uykunun Evreleri Hakkında Yorum Yaz